Final Results 

GMC Yukon Yachting Key West Race Week 2000

Division 3 - Race 8


                    FINAL RESULTS
 GMC YUKON YACHTING KEY WEST RACE WEEK
Sailscor by Keith             DIVISION 3                                               20000126-14:24:19
                              CLASS A - MUMM 30   RACE #8
RACE DATE:January 21, 2000   START TIME:10:10:00 COURSE LENGTH: 9.45 N. MILES

 SAIL       YACHT             OWNER'S                      FINISH      TIME      CORREC.
NUMBER      NAME               NAME                 RATING  TIME       ALLOW      TIME   PLC

48      USA 48            Allardice/Collins               11:45:44   00:00:00   01:35:44   1
3062    Kismet            S & M Leporati                  11:46:01   00:00:00   01:36:01   2
66      Trouble           Phil Garland                    11:46:13   00:00:00   01:36:13   3
7       Instigator        William Lockwood                11:46:42   00:00:00   01:36:42   4
3064    Metallurgica Calv Carlo Alberini                  11:47:32   00:00:00   01:37:32   5
18348   Villede StRaphael Jean Pierre Dick                11:47:49   00:00:00   01:37:49   6
65      USA 65            Mike Dressell                   11:48:13   00:00:00   01:38:13   7
42      Twisted Lizard    Mike Lathrope                   11:48:19   00:00:00   01:38:19   8
35      Virago            Stuart B. Townsend              11:48:24   00:00:00   01:38:24   9
39      Crime Scene       Nick &Sandy Malakis             11:48:44   00:00:00   01:38:44   10
15      Furry Creatures   Phillip Factor                  11:48:51   00:00:00   01:38:51   11
47      Turbo Duck        Bodo von der Wense              11:49:00   00:00:00   01:39:00   12
25      Downhill Express  Tom & Cindy Hirsch              11:49:10   00:00:00   01:39:10   13
45      Prime Time        Ed & Molly Freitag              11:50:00   00:00:00   01:40:00   14
26      Blurrr            J. Lindsay Clarkson             11:50:04   00:00:00   01:40:04   15
59      Bold 2            Nelson Stephenson               11:50:04   00:00:00   01:40:04   15
21      Bob               Peggy Comfort                   11:50:40   00:00:00   01:40:40   17
5930    Warp Factor VII   Robin Fielder                   11:50:50   00:00:00   01:40:50   18
41      Fuzzy Logic       Thom Papanek                    11:50:57   00:00:00   01:40:57   19
55      Illusion          John Podmajersky                11:51:01   00:00:00   01:41:01   20
29      Mirage            Timothy W. McCarron             11:51:02   00:00:00   01:41:02   21
34      Blockade Runner   Bruce Bingman                   11:51:17   00:00:00   01:41:17   22
18      Esmaralda         Makoto Uematsu                  11:51:27   00:00:00   01:41:27   23
49      Cygnet            Richard Swann                   11:52:30   00:00:00   01:42:30   24
61      Strange Ritual    Greg Dorland                    DNF        00:00:00   DNF        27
16      Maximum Dread     M.Peseski /T.Ritter             DNC        00:00:00   DNC        27
            
                              CLASS B - MELGES 24   RACE #8
RACE DATE:January 21, 2000   START TIME:10:20:00 COURSE LENGTH: 9.49 N. MILES

 SAIL       YACHT             OWNER'S                      FINISH      TIME      CORREC.
NUMBER      NAME               NAME                 RATING  TIME       ALLOW      TIME   PLC

777     Buzzard           Chris Rosenberg                 11:59:31   00:00:00   01:39:31   1
409     Full Throttle     Brian Porter                    12:00:27   00:00:00   01:40:27   2
446     Zenda Express     Harry Melges                    12:01:07   00:00:00   01:41:07   3
364     Chippewa          Dave West                       12:01:47   00:00:00   01:41:47   4
450     White Loaf        Scott R. Elliott                12:01:52   00:00:00   01:41:52   5
363     Monsoon           Bruce Ayres                     12:02:37   00:00:00   01:42:37   6
420     Snickers Workwear David Clark                     12:03:07   00:00:00   01:43:07   7
418     RockN'Roll        Argyle Campbell                 12:03:18   00:00:00   01:43:18   8
456     Roo               John Porter                     12:03:33   00:00:00   01:43:33   9
395     Planet Loaf       John Platou                     12:03:34   00:00:00   01:43:34   10
419     Loaded            Roger Peacock                   12:04:35   00:00:00   01:44:35   11
133     Foxtrot           Cathy L. Wood                   12:04:40   00:00:00   01:44:40   12
86      Chacal            Pascal Lestang                  12:04:46   00:00:00   01:44:46   13
443     Zig Zag 16        Henri Samuel                    12:05:06   00:00:00   01:45:06   14
350     Typhoon           Tony Wattson                    12:05:22   00:00:00   01:45:22   15
128     Flying Toaster    Mike Dow                        12:05:26   00:00:00   01:45:26   16
1       USA 1             A.Levi / B.Colgan               12:06:15   00:00:00   01:46:15   17
152     Silver Fox        Craig Symonette                 12:06:31   00:00:00   01:46:31   18
137     Cagey             Karen Gottwald                  12:06:48   00:00:00   01:46:48   19
41      Whamo             Jeff Przybysz                   12:08:33   00:00:00   01:48:33   20
15      Animal Farm       Deborah Willits                 12:08:51   00:00:00   01:48:51   21
40      Suzanne           J.Routt Reigart                 12:08:53   00:00:00   01:48:53   22
143     BCNYA             Bob Harkrider                   12:09:36   00:00:00   01:49:36   23
136     Chaos             Brian Harrison                  12:09:56   00:00:00   01:49:56   24
95      Hooah             Guy Ballou                      12:11:00   00:00:00   01:51:00   25
444     Mother's Finest   Doug Harkrider                  12:11:13   00:00:00   01:51:13   26
25      Eraser            David Guggenheim                12:11:26   00:00:00   01:51:26   27
4640    Kleine Rainbow    Bent Dietrich                   12:11:29   00:00:00   01:51:29   28
85      Alpha Wolf        Joe & Ben Baggett               12:12:55   00:00:00   01:52:55   29
117     Nulla Nulla       John G. Coumantaros             12:13:00   00:00:00   01:53:00   30
91      Totally Irrespons Joseph Matera                   12:13:06   00:00:00   01:53:06   31
217     Nemesis           Scott Bruesewitz                12:13:27   00:00:00   01:53:27   32
4       Madcap            Joe Woods                       12:13:40   00:00:00   01:53:40   33
82      Hurricane         Bill Rogner                     12:13:54   00:00:00   01:53:54   34
344     Cold Shot         Bryan Bayerdorffer              12:14:01   00:00:00   01:54:01   35
114     Evoked Potential  John Kimura                     12:14:15   00:00:00   01:54:15   36
154     Elektra           Dan van Heeckeren               12:14:41   00:00:00   01:54:41   37
78      Jane Jetson       Worth Harris                    12:16:20   00:00:00   01:56:20   38
106     Li'l Iodine       John Laundra                    12:16:43   00:00:00   01:56:43   39
104     Phantom           Team Phantom                    12:18:05   00:00:00   01:58:05   40
123     Magic Carpet      Dale R. MacPherson              12:23:47   00:00:00   02:03:47   41
150     Cool Runnings     Baranski/Robbins                12:25:15   00:00:00   02:05:15   42
35      Twist & Shout     Jessica Lord                    DNC        00:00:00   DNC        47
121     Frequent Flyer    John Sherlock                   DNC        00:00:00   DNC        47
129     Adieu             Jack Vandenberg                 DNC        00:00:00   DNC        47
292     Guided Missile    Mark E. Lockard                 DNC        00:00:00   DNC        47
          
                              CLASS C - J/105   RACE #8
RACE DATE:January 21, 2000   START TIME:10:30:00 COURSE LENGTH: 9.49 N. MILES

 SAIL       YACHT             OWNER'S                      FINISH      TIME      CORREC.
NUMBER      NAME               NAME                 RATING  TIME       ALLOW      TIME   PLC

83263   Plum Crazy        Andrew Skibo            0       12:13:32   00:00:00   01:43:32   1
187     Southern Crescent Daniel Kerckhoff        6       12:14:55   00:00:57   01:43:58   2
43955   Phenix            T.Hood / S.Shiffer      0       12:14:13   00:00:00   01:44:13   3
50479   Phantom           Geoffrey Pierini        0       12:14:28   00:00:00   01:44:28   4
17      Masquerade        Thomas Coates           0       12:15:48   00:00:00   01:45:48   5
51243   Wet Leopard       Jim Sorensen            0       12:16:08   00:00:00   01:46:08   6
50      Eclipse           Damian Emery            0       12:16:19   00:00:00   01:46:19   7
50754   Impostor          Brian Tedeschi          0       12:16:27   00:00:00   01:46:27   8
51245   Wonder Wagon      Rick Wright             0       12:16:35   00:00:00   01:46:35   9
268     Juxtapose         D.Watts / T.Thayer      0       12:16:36   00:00:00   01:46:36   10
43937   All Right         Hugh McLean             0       12:16:51   00:00:00   01:46:51   11
281     Flame             Doane Ltd.Partnersh     0       12:17:46   00:00:00   01:47:46   12
170     Winged Victory    Terry Laughren          0       12:18:44   00:00:00   01:48:44   13
303     Sunquest          Marvin Pozefsky         006     12:20:30   00:00:57   01:49:33   14
239     Cyan              William Baldwin         0       12:22:05   00:00:00   01:52:05   15
257     Haze II           Alex Baluta             6       12:23:56   00:00:57   01:52:59   16
224     Airborne          Kenneth B. Heithoff     0       12:24:34   00:00:00   01:54:34   17
50872   Andiamo           J.Fogarty/P.Clark       006     DNC        00:00:00   DNC        19
           

    

Copyright Premiere Racing, Inc. Press releases may be used and distributed freely. All other contents, feature articles and photographs are proprietary and cannot be used or distributed electronically without prior permission.

For  information and media requests contact:

          Cynthia Goss              phone:   (203) 453-2731, Fax (203) 453-3026

For  general information requests:

         Premiere Racing, Inc.

   
Home                    Pictures               Race Results